2021 in Akıllı Ev Trendleri
24 Aralık 2020

2021 in Akıllı Ev Trendleri

2021 de Hangi Akıllı Ev Trendleri Öne Çıkacak?

Herkesçe bir an önce bitmesi beklenen 2020’nin sonlarındayız. Oldukça zorlu ve yorucu geçen bir yıl olan 2020’nin ardından 2021’e bir dolu yeni umut, beklenti ve normale dönüş dilekleriyle giriyoruz.

Eskilerin söylediği “Tebdilimekânda ferahlık vardır.” atasözünün “Tebdilizamanda ferahlık vardır.” versiyonunu da görmeyi diliyoruz. 

Yeni yıl birçok konuda elbette yeniliklere sahne olacaktır. Bu yeniliklerin bazılarıysa öngörülebilme ve tahmin edilebilme niteliğine sahip. Özellikle teknoloji alanı bu tip yenilik tahmin ve trendlerine oldukça açık.

Biz de 2021 yılı için akıllı evlere dair tahmin ve trendlerden söz edeceğiz. Akıllı ev teknolojilerinin avantajlarından biri de süreklilikle gelişim göstermesidir. Daha yakın zamanlarda ortaya çıkan uzaktan kumanda ile perde açıp kapatma, kapıları veya ışıkları otomatik olarak açma ve eve gelmeden evi ısıtmaya başlama gibi özellikler devrim niteliğinde olup hâlen tazeliğini korumaktadır. Ayrıca bugün bu tür seçenekler çok daha uygun hâle geldi ve akıllı bir evin olanakları yıldan yıla etkileyiciliğini arttırdı.

2021'de akıllı ev teknolojilerinde en temel trend, tüm bu gelişimleri kullanıcıların alışkanlıklarına ve yaşam tarzına uyarlamak ve davranışlarını tahmin etmek üzerine olacaktır.

Havayı daha sıcak veya daha soğuk hâle getirmek, stokların ne zaman yenileneceğini belirlemek ve evde egzersizler için müzik önermek… Buna verilebilecek örneklerden. Şimdi önümüzdeki dönemlerde karşılaşılması muhtemel akıllı ev trendlerine göz atalım.
 

Telefondan akıllı mutfak kontrolünü gerçekleştiren el.

1. Akıllı Mutfak

Akıllı ev otomasyonu ile mutfağınız sizin için çalışmaya başlasın. Akıllı bir buzdolabı sayesinde neye sahip olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu kolayca görebildiğinizde market alışverişleri çok daha kolay olacaktır. Akıllı buzdolabınızla ayrıca her bir ürünün ve yemeğin besin, kalori değeri hakkında sizi bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca ekstra bir güvenlik düzeyine geçerek cihazlarınızı uzaktan kontrol edebilir, sıcaklığı ve aydınlatmayı ayarlayabilirsiniz.

2. Akıllı Kilit

Akıllı bir kilit, evinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri. Bu yatırımın akıllı telefonunuzu kullanarak kapıları kilitleyip açabilen şekline ne dersiniz peki? Olur ya insanlık hâli anahtarları evde unutursunuz, geldiğiniz yerde bırakırsınız ya da herkesin anahtarlarını alıp çıktığı bir günde evde kilitli kalırsınız… Bunların çözümü için zorlayarak girmeye, eve birinin gelmesini beklemeye veya çilingir çağırmaya gerek yok. Akıllı kilitle telefonunuzdan uzaktan kontrol ederek tüm bunların önüne geçebilirsiniz.

3. Akıllı Gözetleme

Akıllı kilitler, evinize entegre edilecek otomatik güvenlik çözümlerinin henüz başlangıcı. Akıllı gözetleme; evinizi, varlıklarınızı ve ailenizi korumanın en iyi yollarından biri. Evinizin dış cephesindeki bir kamera sistemi yüz tanımayı kullanabilir, hareketi algılayabilir, bildirim mesajı gönderebilir ve hatta acil durumlarda yetkililerle iletişime geçebilir. Kameraların basit varlığı sadece hırsızları caydırmakla kalmaz, aynı zamanda kapınızda neler olduğunu her daim gösterebilir.

Girişinde akıllı kontrol için ekran bulunan banyo.

4. Akıllı Banyo

Banyolar hepimiz için en özel ve en iyi dinlenme yeridir. Burayı özel kılmaksa en doğal haklardan sayılabilir. Akıllı sistemleri banyonuza getirerek sadece bakımı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda spa benzeri bir banyo deneyimiyle banyoyu daha keyifli hâle getirebilirsiniz. Akıllı bir banyoda otomatik hava spreyi, havalandırma, kendi kendine yıkama, akıllı küvet ve duş kontrolleri gibi özellikleri bulabilirsiniz. Kullandığınız su miktarını takip etmek için banyonuzun akıllı sistemin kullanabilir, böylelikle hem tasarruf edebilir hem daha çevreci bir davranışta bulunabilirsiniz.

5. Kablosuz Sulama Sistemi

Ev otomasyon çözümleri, bahçenizi güzelleştirmeye kadar uzanabilir. Her tür bahçe için güvenilir bir sulama sistemi, gerekli bir bakım unsurudur. Akıllı bir sulama sistemi ise uzaktan kontrol edebileceğiniz, planlanan gün ve saatlerde çalışacak şekilde programlayabileceğiniz harika bir çözüm olabilir. Akıllı sistem aracılığıyla bahçenizi sulamada verimlilik ve tasarruf için su kullanımını takip edebilirsiniz.

6. Akıllı Aydınlatma Sistemi

Akıllı aydınlatma sistemi ile telefonunuzdan ışıkları kontrol etmek hayatı kolaylaştırıp yatağınızdan çıkmanıza bile gerek bırakmayabilir. Ayrıca, ışık düğmesine ulaşamayacak olan engelli veya çok küçük aile üyeleri için yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Işıkları belirli bir zamanda veya aktif olması gerektiğinde çalışmak üzere programlayarak enerjiden ve paradan tasarruf edebilirsiniz.