Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemine Sahip Olmak İçin 7 Neden
09 Haziran 2021

Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemine Sahip Olmak İçin 7 Neden

Neden Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi?

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan ev güvenlik sistemi ile hepimiz sevdiklerimizi, değerli eşyalarımızı ve evimizi daha çok korumak istiyoruz. Bu yazımızda akıllı ev güvenlik sistemi kullanmanın sizlere ne gibi faydalar sağladığını anlatacağız.

1-Değerli Eşyalarınızı Korur 

Hepimizin evinde, hem maddi hem de manevi anlamda değerli eşyalar vardır. Bu tür eşyaların çalınma olasılığı, kimilerini evlerine bir kasa almak zorunda bile bırakabiliyor. Ancak elbette, hırsızların bir eve girdiklerinde ilk bakacakları yerlerden biri de kasalar olduğundan, bu önlem de yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle, aslında değerli eşyalarınızı güvende tutmak için en akla yatkın yol, evinize bir güvenlik sistemi kurmak. Güvenlik sistemi olan evler, hırsızlar için caydırıcı özellik göstererek evinize girmelerini önlüyor. Ayrıca hırsızlık durumunda çalacak alarm ile ev sahibine ya da ilgili kuruma gidecek bildirim de aynı şekilde değerli eşyalarınızın güvende olmasını sağlıyor.

2-Suçtan Caydırır 

Eğer eviniz bir güvenlik sistemine sahipse, bu evinizin soyulmayacağı ya da güvenlik sistemi olmayan evlere oranla soyulma riskinin daha az olacağı anlamına gelir. Sizin evinizde ya da oturduğunuz muhitte ne kadar çok güvenlik sistemine sahip ev varsa, hırsızlık yaşanma olasılığı da o kadar düşecektir. Böylece ev güvenlik sistemleri, yalnızca sizin evinizi ve değerli eşyalarınızı güvende tutmasıyla değil, suça meyilli insanlar için caydırıcı olması bakımından, toplumsal güvenlik bağlamında da faydalıdır.

3-Evinize Uzaktan Erişim Sağlar 

Yoğun geçen bir günün ardından, ofisten eve döndüğünüzde sıcacık kahvenizin hazır olması sizi ne kadar mutlu ederdi değil mi? Ya da birkaç günlük şehir dışı tatilinde; evinizin odalarını, bahçenizi görmek, kontrol etmek ne kadar da içinizi rahatlatırdı. Akıllı ev ve güvenlik sistemleri sayesinde, dilediğinizde kahve makinanızı uzaktan çalıştırabilir, evinizin tüm odalarını ve bahçenizi, yerleştirilen kamera sistemleri sayesinde görebilir ve evinizden uzaktayken içinizin rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Evinizi güvenlik sisteminize emanet edip, gözünüz arkada kalmadan tatilinizi yapabilirsiniz. 


4-Yangın ve Gaz Problemlerini Size Bildirir 

Akıllı ev ve güvenlik sistemleri sayesinde, siz evde yokken oluşabilecek acil durumlarda bildirim alabilir, zamanında müdahale ederek oluşabilecek zararı minimuma indirebilir, hatta önleyebilirsiniz. Çünkü akıllı ev ve güvenlik sistemlerinde bulunan yangın ve gaz dedektörleri, tehlike anında size ya da belirlediğiniz acil durum ekibine bildirim göndererek duruma erkenden müdahale edilmesini sağlar.  

5-Çocuklarınızı Takip Etmenize Yardımcı Olur 

Günümüzde çalışan ebeveynlerin artması sebebiyle, çocuklar günün belli saatlerinde evde yalnız kalıyorlar. Bu da anne ve babaların, çocuklarının güvenliğinden endişe duymasına sebep oluyor. Akıllı ev ve güvenlik sistemlerinde bulunan görüntülü kapı zili, güvenlik kameraları, elektronik kapı kilitleri ve akıllı prizler gibi teknolojik cihazlar, bu durumdaki ebeveynlerin içlerinin rahat etmesini sağlıyor. Siz evde yokken çocuğunuzun neler yaptığını, güvenlik kameraları sayesinde izleyebilir, görüntülü kapı zili sayesinde evinize siz yokken kimlerin gelip gittiğini takip edebilirsiniz. Kısacası evinizde akıllı bir güvenlik sistemi varsa, çocuğunuzu güven içerisinde evde yalnız bırakabilir, gönül rahatlığıyla işlerinize odaklanabilirsiniz. 

6-Elektrik Tasarrufu Sağlar 

Tatile giderken açık bıraktığınız ışıklar ya da prize takılı halde duran cihazlar gereksiz elektrik tüketimine sebep olur. Akıllı ev ve güvenlik sistemlerinin bir parçası olan akıllı prizler, dilediğiniz yerden evinizdeki ışıkları ve prizleri kontrol etmenizi sağlar. Bu sayede evinizden uzakta olduğunuz zamanlarda da elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

7-Huzur Sağlar 

Ev güvenlik sistemlerinin size sağlayacağı belki de en büyük fayda, iç huzurudur. Siz orada değilken de evinizin ve sevdiklerinizin güvende olduğunu bilmek, paha biçilmez bir duygudur. Evinizin güvenliği ile ilgili kaygılardan uzaklaştıkça ve akıllı cihazlar, gündelik ev işlerinde size daha fazla zaman kazandırdıkça, hem işinize yoğunlaşmanız kolaylaşır hem de sevdiklerinizle daha fazla ve daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Bu blog yazımızda, neden akıllı ev ve güvenlik sistemlerine sahip olmanız gerektiğini anlattık. Siz de güvenli, akıllı bir evde yaşamanın tadına varmak ve hayatınızın her anını iç rahatlığı ile yaşamak isterseniz, 0 850 455 03 90 numaralı Fonri Destek Hattı’ndan ya da fonri@fonri.com.tr üzerinden Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.