Bir Kapı Zili Ne İşe Yarar?
21 Ekim 2020

Bir Kapı Zili Ne İşe Yarar?

Kapı Zilinin İcadı ve Akıllı Kapı Zili

Evlerimizin melodili uyarıcısı kapı zilleri en basit hâliyle kapıya birinin geldiğini haber verir. Geleneksel anlamda tek bir fonksiyona sahip olan kapı zilleri, başka bir işleve de sahip olabilir mi? İlerleyen satırlarda buna değineceğiz.


Kapı zili, hanelerin giriş kapısı yakınına yerleştirilen bir sinyal cihazdır. Eve gelen kişi kapı zilinin düğmesine bastığında binanın içinde bir çan veya elektronik bir düzenek ses çıkartarak ev sahibini kapı önünde bir gelen olduğuna dair uyarır.

İlk kapı zilleri mekanik bir yapıya sahipti. Düzeneğin bir tarafında zil veya çan, diğer tarafında ise bir ip bulunmaktaydı. İpin aşağı çekilmesiyle harekete geçen mekanizma, çanın ses çıkarmasıyla işlevini yerine getirmekteydi.

Zamanla bu geleneksel kapı zillerinin yerini ise kablosuz kapı zili, görüntülü kapı zili, akıllı kapı zili, sensörlü kapı zili gibi daha modern cihazlar aldı. Bu modern kapı zilleri ise temelde elektrikli veya elektronik olup farklı özelliklerle de desteklenebiliyor.

Kapı Zilinin İcadı

Eski kapı zili


1817’de, Birmingham’da yaşayan İskoç mucit William Murdoch, kapı zilini icat eden kişidir ve ilk kapı zili düzeneğini kendi evine kurmuştur. Fakat bu zil, borulu bir basınçlı hava sistemine sahipti.

Elektrikli kapı zillerinin ilki ise, elektrik telleri ve bir buton aracılığı ile uzaktaki bir çanı hareket ettiren yapısıyla Joseph Henry tarafından 1831’de icat edildi. 1900’lü yılların başında ise artık elektrikli kapı zilleri sıradan hâle gelmeye başladı.

Akıllı Kapı Zili

Kablosuz ve fonksiyonel Fonri akıllı kapı zili


Yıllardır hep benzer bir çalışma prensibi ile kullanılmış olan bu fonksiyonel icadı kullanıyoruz. Peki, bu icadın daha da gelişmiş, daha da teknoloji katılmış hâli desek gözünüzde ne canlanır?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) teknolojisinin bir nimeti olan bu ürün; yalnızca bir sesli uyarıcı olmakla kalmıyor, hayata kolaylık katıyor. Bu akıllı kapı zilleri tak-çalıştır yapısıyla kapıya kolayca takılıp evdeki Wi-Fi ağına bağlanıyor ve indirilen bir mobil uygulamayla da çalıştırılıyor.

Kablo tesisatı ve zahmeti, aylık üyelik ücreti, kurulum masrafı gibi büyük dertler barındırmayan akıllı kapı zili, internet ağına bağlandıktan sonra zilin çalmasıyla çalışmaya başlıyor. Önce akıllı telefonlara bildirim geliyor ve arama cevaplandığında da akıllı zilin sahip olduğu kameradan kimin geldiği görülebiliyor.

Nerede olursanız olun, kapıya gelenle sesli iletişim kurabiliyor; böylelikle gelen kargocuyu kaçırmıyor, ziyaretçiye ise bilgilendirmede bulunabiliyorsunuz.

Evdeyken zil sesinin olmamasının tercih edildiği durumlarda ise iç zil aparatının ışıklı, sessiz bildirim modu ile kimseyi rahatsız etmeden bildirim alınabiliyor.

Işık sensörü ve akıllı hareket sensörü ile Fonri akıllı kapı zili


1080P HD görüntüsü kalitesi, 166° geniş görüş açısı, 16 GB dâhili MicroSD hafıza (32 GB’a kadar arttırılabilir), hareket sensörü, 6 ay dayanan uzun ömürlü pil veya elektrikle kullanım, Türkçe uygulama, kolay montaj, kullanıcı dostu tak-çalıştır gibi özellikleriyle kapı zilinin akıllı versiyonu, Fonri ile hayatımızda.

Siz de hayatı kolaylaştıran bu teknolojiye sahip olmak isterseniz, Fonri Destek Hattı (0 850 455 03 90) ve e-posta adresimiz (fonri@fonri.com.tr) üzerinden bilgi alabilirsiniz.