Elektrik Kaynaklı Ev Kazaları ve Engelleme Yolları
04 Mart 2021

Elektrik Kaynaklı Ev Kazaları ve Engelleme Yolları

Evde Güvenli Elektrik Kullanımı

Elektrik: Tehlikeli Mucize 

Neredeyse 200 yıldır insanların günlük hayatını kolaylaştıran elektrik, geceyi gündüze çeviren mucizevi gücünün yanında, ciddi tehlikeleri de bünyesinde barındıran bir araç oldu. Artık insanlığın yaşam alanlarının ayrılmaz bir parçası olan ve yaşadığımız çevreye neredeyse onun doğal bir parçasıymış gibi nüfuz etmiş elektrik ve elektrikli aletler, evlerimizde de çeşitli boyutlarda sonuçlar doğurabilecek kazaların nedenleri arasında yer alıyor.

Elektrik tesisatındaki arızalar ve yıpranmalar, elektrikli aletlerin hasar görmüş kabloları ve bağlantıları, standartlara uygun üretilmemiş cihazlar gibi nedenler ve bunlara eşlik eden ihmal ve dikkatsizlikler, evlerde zaman zaman ağır sonuçlar doğuran kazalara sebebiyet verebiliyor. 

Daha önce sizlerle paylaştığımız “Evde Yangın Tehlikesine Karşı Alınabilecek Önlemler” yazısında değindiğimiz yangınların önemli nedenlerinden birini de elektrik arızaları oluşturuyor. Elektrik arızaları her yıl tahmini olarak 51.000 yangına, ve 1,3 milyar dolarlık maddi hasara neden oluyor. 

Bir uzatma kablosuna takılmış hasarlı bir elektrik kablosu.

Güvenli Elektrik Kullanımı 

Gündelik hayatı görünmez gücüyle kolaylaştırdığı gibi, “görünmez kaza” tabirinin hakkını verecek düzeyde bir tehlike potansiyelini de içinde barındıran elektriğin yaşamımıza getirdiği konfordan evlerimizde güvenli bir biçimde yararlanmamız da mümkün. Günümüzde bu kazaların önüne geçmek için alınabilecek ve her dönem geçerli olan önlemlerin arasına, akıllı ve ağa bağlı cihazlar tarafından oluşturulan bir güvenlik sistemi konseptinin de etkili bir çözüm olarak eklendiğini söyleyebiliriz. 

Artık, her zaman ağa bağlı ve mobil arayüzler sayesinde kolayca kontrol edilebilen akıllı ampüller, akıllı prizler, kazaya sebebiyet verebilecek çeşitli unsurları kesintisiz olarak takip eden sensörler kullanılarak kurulan güvenlik sistemleri sayesinde evimizdeki elektrik kaynaklı kaza riskini etkin bir biçimde azaltabiliyoruz. Ayrıca kimi basit güvenlik kuralları ve uygulanması hiç de zor olmayan önlemler ile evlerimizde elektriği güvenle kullanabileceğimizi de biliyoruz. İsterseniz, akıllı ve ağa bağlı aletlerden oluşan güvenlik sistemi fikrinin de katkıda bulunduğu bu güvenlik kuralları ve önlemlerine biraz daha yakından bakalım.  


Evinizi güvenli kılmak için hasarlı kabloları değiştirin ya da tamir edin 

Hasarlı kablolar evlerde ciddi güvenlik riski oluşturan elektrik kazalarının başlıca nedenlerindendir. İzolasyon kaplamaları soyulmuş, çatlamış, açılmış kablolar hem elektrik çarpması hem de yangın riski oluşturur. Elektrik kablolarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve yenilenmesi evlerimizde elektrik kaynaklı kazalardan korunmak için alınacak önlemler arasında ilk sırada gelmektedir.

Tesisatınızı düzenli kontrol ettirin 

Evlerimizdeki elektrik tesisatını alanında yetkin bir profesyonele en az 5 yılda bir kontrol ettirmek, elektrik arızalarından kaynaklanan kazaların önüne geçmek için alınacak temel bir önlemdir. 

Bir prize aşırı yükleme yapmaktan kaçının 

Bir prize çok fazla elektrikli aletin bağlanması evlerimizdeki elektrik tesisatının aşırı yüklenmesine neden olur ve bu durumda elektrik kazaları meydana gelebilir. Özellikle yüksek güç kullanan elektrikli araçların mümkün olduğunca ayrı ayrı prizlere bağlanması evimizde elektrik kazalarına karşı alabileceğimiz basit ve etkili önlemlerdendir. Ağa bağlı ve uzaktan kontrol edilebilen akıllı prizler de bu önlemi uygulamamızı ciddi biçimde kolaylaştıran bir çözüm olarak kullanılabilir.

Elektrikli aletleri sudan ve nemden uzak tutun 

Elektrik ve suyun bir arada bulunmasının hiç de güvenli olmadığını hepimiz biliriz. Suyun iletken yapısı elektrik çarpmalarına ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Dolayısıyla elektrikli aletlerin ıslak ellerle kullanılmasından kaçınmak da evlerimizde elektrik güvenliği için basit ama ihmal edilmemesi gereken bir kuraldır. Elektrikli aletlerin kaçınılmaz olarak yoğun olarak bulunduğu banyo, mutfak gibi mekanlarda ağa bağlı sensörler ve akıllı prizler aracılığıyla kurulacak bir güvenlik sisteminin hem kaza riskini hem de kazanın gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak hasarın boyutunu önemli oranda azaltacağını söyleyebiliriz. 

Kullanılmayan aletleri fişten çekin 

Evlerde meydana gelen elektrik kazalarından korunmak için uygulanacak en basit ve etkili önlemlerden biri de kullanmadığımız zamanlarda elektrikli aletlerin fişini çekmektir. Ayrıca artık bu önlemi Fonri Akıllı Priz kullanarak da kolayca yerine getirmeniz mümkün.

Her zaman cihazların kurulum ve kullanma kılavuzlarına uyun 

Elektrikli araçların kullanma ve kurulum kılavuzlarını her zaman okumak ve bunlardaki yönergelere uymaya dikkat etmek, evlerimizde elektrik güvenliğini sağlamak için geliştirmemiz gereken bir yaklaşımdır. Kılavuzları okumak ve onlara uymak hem elektrikli aletlerimizin performansını arttırır hem de onları güvenle kullanmamızı sağlar. 

Evinizde elektrik kazalarının önüne geçmek, elektrikli aletlerin konforunu güvenle deneyimlemek için yukarıdaki önerileri günlük yaşamınızda göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Neredeyse iki yüz yıl önce hayatımıza girmiş ve kendini vazgeçilmez hale getirmiş elektrikli aletlerin yeni jenerasyonuyla tanışmak, konforun ve güvenliğin bir üst boyutuyla buluşmak için Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi’yle evinizi bütünleştirebilirsiniz. Akıllı priz, akıllı ampül, gaz, duman, su ve titreşim sensörleri ile kapsamlı bir güvenlik sistemini kolayca yaşam alanınızın bir parçası haline getirmek, evinizin güvenliğiyle ilgili endişeleri geçmişte bırakmanızı sağlayacaktır.

Siz de güvenli, akıllı bir evde yaşamanın tadına varmak isterseniz 0 850 455 03 90 numaralı Fonri Destek Hattı’ndan ya da fonri@fonri.com.tr üzerinden bilgi alabilirsiniz.