Evde Bebeklerin Güvenliği İçin Neler Yapılabilir?
27 Ekim 2020

Evde Bebeklerin Güvenliği İçin Neler Yapılabilir?

7/24 Sürekli Yanlarında Olmak Dışında

Erişkinler olarak bizler kendimizi ve evimizi korumak için birçok önlem alıyoruz. Bireysel olarak korunmak için fiziksel ve zihinsel yetilerimizin yanı sıra destek olarak teknolojiyi de verimli şekilde kullanabiliyoruz.

Evet, biz birtakım önlemler almaya vakıfız. Peki ya sürekli keşfetme peşindeki minikler? Onlar fiziksel ve zihinsel gelişim süreçleri göz önüne alındığında korunmaya muhtaçlar. Hele bir de emeklemeye ve yürümeye başladıklarında ise korunmaya muhtaç olduklarının farkında olmaksızın, evin her yerini potansiyel risk alanı hâline getirebilirler.

Ev içinde gerekli önlemler alınmadığı takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. İşte evin minik sakinleri bebekler için potansiyel riskleri en aza indirecek bazı öneriler.

Mobilyaları Sabitleyin

Özellikle yürümeye yeni yeni başlayan bebekler ayağa kalkmak için desteğe ihtiyaç duyup mobilyalardan destek alabilir. Sabitlenmeyen ve kolaylıkla hareket ettirilebilen mobilyalar ise bebeğinizin yaralanmasına neden olabilir. Bu duruma baştan engel olmak için küçük masa, dolap, tekerlekli televizyon ünitesi gibi ürünleri zemine ya da duvara sabitlemeyi deneyebilirsiniz.

Köşe Koruyucu Takın

Evinizdeki mobilyaların bazıları sivri köşeli olabilir. Bebeğiniz düşme esnasında kafasını ya da vücudunu bu sivri bölgeye çarpabilir ve ciddi yaralanmalar yaşanabilir. Bu nedenle sehpa, konsol, masa, koltuk gibi eşyaların sivri köşelerini köşe koruyucular ile kapatmak bebeğiniz için güvenli bir ortam sağlayacaktır.

Pencere ve Dolaplarda Çocuk Kilidi Kullanın

Bebeğinizin evde kendi kendine oynarken ne ara pencereye yöneldiğini ya da dolaba uzandığını fark edemeyebilirsiniz. Böyle gözden kaçan durumlarda güvenliği elden bırakmamak adına pencere dolaplarınızda bebek kilidi olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca beyaz eşyalarınızda da kilit kullanabilir ya da emniyet kilidini aktifleştirebilirsiniz.

Bebek/Çocuk pencere önünde oturuyor ve kolu çekerek pencereyi açmaya çalışıyor


Zarar Verici Ürünleri Uzak Tutun

Kesici aletler, yanıcı ürünler, piller, ilaçlar, cam dekoratif ürünler, yutabilecekleri kadar küçük oyuncaklar… Bunlar gibi bizim için dahi bazen zararlı olabilecek ürünleri bebeklerin ulaşamayacağı yerlere koymalısınız.

Prizlere Dikkat Edin

Bebeklerin sürekli öğrenme, araştırma ve sağı solu kurcalama merakından gün gelecek prizler de nasibini alacak. Sizin yapmanız gereken ise evinizdeki prizleri çocuk kilidi olarak anılan özel ürünlerle kapatmak veya akıllı priz kullanarak dilediğiniz zaman elektriği devreye almak/devre dışı bırakmak.

Güvenlik Kapısı ve Bariyerli Yatak Kullanın

Bahçeye açılan kapılara takılan güvenlik çitleriyle bebeğinizin güvenli bölgeden uzaklaşmasını önleyebilir, bariyerli yatak seçimiyle de hem uyurken hem de uyanıkken düşmesini engelleyebilirsiniz.

Zemini Islak Bırakmayın

Evi temizledikten sonra zemini ıslak bırakmanız durumunda bebeğiniz düşerek bir yerlerini incitebilir. Dolayısıyla temizlik sonrası zemin kurulama işlemi yapmalı veya temizliği bebeğiniz uyurken gerçekleştirmelisiniz.

Kameralar ve Telsizlerle Güvenliği Arttırın

Tüm bu önerilere ek olarak teknolojiden de faydalanarak aldığınız önlemlerinizi güçlendirebilirsiniz. Bebek telsizleriyle farklı odalardayken bebeğinizi dinleyebilirsiniz. Daha da kuvvetli bir önlem olarak da bebeğiniz uyurken ya da oyun oynarken onu izleyebilmek için kamera kullanabilirsiniz.

Böylelikle teknolojiden yararlanarak oluşabilecek herhangi bir olumsuz duruma çabucak müdahale edebilirsiniz.

Fonri Siyah akıllı kamera


Eğer siz de bebeğinizi her an izlemek ve güvenliğini sağlamak isterseniz yüksek görüntü kalitesi sunan IP kameralara sahip Fonri Kablosuz Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi’ni edinebilirsiniz.

Bilgi için: Fonri Destek Hattı (0 850 455 03 90) ve e-posta (fonri@fonri.com.tr).