Evde Verimli Çalışma İçin Yapılması Gerekenler
10 Aralık 2020

Evde Verimli Çalışma İçin Yapılması Gerekenler

Her yere yayılım gösteren Koronavirüs, yaklaşık bir yıldır endişe ve korku dolu şekilde hayatı etkilemekte. Covid-19 pandemisi bireyler, işletmeler ve devletler nezdinde dünyanın en büyük sorunu hâline geldi. Üstelik tam azaldı derken gündeme gelen ikinci dalga salgınla beraber yeniden üst düzey önlemler mecburiyet kazandı.

Dün ve bugün pandeminin getirdiği koşullar, çalışma alışkanlıklarını değiştirmeye ve yeni bir düzene geçmeye zorladı. Bu durumun zorluğu yalnızca işverenler için değil, çalışanlar açısından da kendini gösterdi. Birçok insan için evden çalışmak verimsiz ve huzursuz bir süreci beraberinde getirdi. Ancak yine de bu süreçte profesyonel olarak en iyi hâlinizi yansıtmanın çeşitli yolları var.

Daha önce size “Evde Güvenlik İçin Yapılması Gerekenler”i aktarmıştık. Şimdi de konforlu ve güvenli hâle getirdiğiniz evde verimli çalışma için yapılması gerekenler konusuna değinerek evden nasıl verimli çalışılır sorusunun cevabını vereceğiz.

1. İşinize Odaklanın

Covid-19 pandemisi sırasında evden çalışmak daha çok ev hapsi gibidir. Bilgi almak için konuşabileceğiniz meslektaşlarınız veya yöneticileriniz olmayabilir, ancak paniğe gerek yok, bilmeniz gerekenleri öğrenmek için her türlü teknolojik iletişim biçimini kullanmaktan çekinmeyin. Zaten birilerini rahatsız etmeden işinizde rahat etmenin şu durumda başka bir yolu yok. Tabii bu arada üretkenliğinizi etkileyebilecek pandemi haberlerini ve olumsuz gelişmeleri bir kenara bırakıp işinize odaklanın.

Evinde çalışan genç baba telefonda konuşurken minik kızı da kucağında onu rahatsız ediyor.

2. Önceden Planlayın

Özellikle çocuklar, aile üyeleri, evdeki işler gibi dikkat dağıtıcı unsurlar nedeniyle evde üretken kalmak oldukça zordur. Profesyonelce bu durumla mücadele etmek için görevlerinizi önceden planlayın, böylece görevleri tamamlamak için vaktiniz olur.  Her çeşit planlama kendinizi başarılı hissetmenize yardımcı olacak ve işteki ilerleyişinizi gerçek zamanlı olarak izlemenizi sağlayacaktır.

 

Evde kendine özel çalışma alanındaki genç adam telefon görüşmesi yapıyor.

3. Evde Ofisinizi Kurun ve Sınırları Belirleyin

Kendi odanızı veya varsa boş bir odayı küçük bir ofise dönüştürün. Olmadı, masa ve sandalyenizi koyup çalışmaya başlayabileceğiniz temiz ve sessiz bir köşe bulun. Bu alanı izole edin ve ailenize o dönemde çalıştığınızı, müsait olmadığınızı söyleyin. Sesler, aile üyeleri, TV veya müzikle dikkatinizin dağılmamasına çalışın. 

4. Ulaşılabilir Olun

Evden çalışıyor olsanız bile bilgi vermeden işten kaybolmak asla uygun değildir. Bu nedenle, özellikle çalışma saatlerinde her zaman ulaşılabilir olun. Daha fazla esnekliğin daha fazla sorumluluk getirdiğini unutmayın. Bir durumunuz varsa yöneticinize ve/veya iş arkadaşlarınıza iletin. 

5. Gelişiminizi Sürdürün

Evden çalışmayı becerilerinizi geliştirmek adına potansiyel bir fırsata çevirebilirsiniz. Ofise gitmediğiniz için işe gidip gelmek ve hazırlanmak için harcanan zamandan tasarruf ediyorsunuz. Bu tam da üretkenliğinizi artırmanın, yeni beceriler kazanmanın ve verimli çalışmanın yeni taktiklerini uygulamanın en uygun fırsatı olabilir. Boş zamanınız olabileceğinden kendinizi geliştirmek için çevrimiçi kurslara katılabilir, eğitim videoları izleyebilir veya bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları okuyabilirsiniz.