Evde Yangın Tehlikesine Karşı Alınabilecek Önlemler
18 Şubat 2021

Evde Yangın Tehlikesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Ev Yangınlarını Nasıl Önleriz?

Evimizi olabildiğince güvenli hale getirmek için ne kadar çabalarsak çabalayalım, en titiz ve dikkatli olduğumuz durumlarda bile ev kazaları kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumda, evde yangın riski gibi büyük felaketlere yol açacak durumlarda olduğu kadar, mutfakta yaşanabilecek küçük ev kazalarında da dikkatli olmak, bizi kazalardan koruyabilir. Ailelerimizin sağlığı, özellikle de can güvenliği söz konusu olduğunda, evde meydana gelebilecek kazaları önlemek konusunda tam olarak ne yapılacağını bilmek, önemlidir.

Daha önce size “Evde Güvenlik İçin Yapılması Gerekenler” üzerine bilgiler aktarmıştık. Şimdi ise evde meydana gelebilecek kazaların en önemlilerinden birisi olan evde yangın tehlikesine ve bunları önlemek için hangi adımları atacağımız konusuna değinerek evlerimizi daha güvenli hale getirebileceğimiz yollardan bahsedeceğiz.

Yangın Güvenliği

Yangınlar aniden başlayıp hızla yayılabilir, evinize ve eşyalarınıza zarar verirken hayatınızı da tehlikeye atabilir. Evde birçok farklı nedenden yangın çıkabilir; ancak çoğunlukla ihmallerin yangın kazasına neden olabileceği görülmüştür. Evde yaşayacağınız yangın riskini ve buna bağlı alev alma, tutuşma, parlama gibi yangın çıkaracak kazaları önleyerek kendinizi yangın tehlikesinden koruyabilmek için izleyebileceğiniz birkaç basit ipucu vardır:

Duvara monte edilen duman dedektörü


•    Yangın çıkarabilecek tüm kaynakları ve ısıtıcıları, özellikle açık ateşleri iyi bir şekilde koruyun. Yerleşik korumaya sahip takılı veya portatif ısıtıcılar için, özellikle evde küçük çocuklarınız veya yaşlı yakınlarınız varsa, çevre koruma ekleyerek ekstra koruma sağlamanız, evde yangın riskini azaltır. Çocuklar için, sabit duvar braketlerine uyan yan klipsli bir kreş koruması kullanmak da evde çocukların yangın çıkarmasına karşı alınabilecek etkili bir yöntemdir.

•    Portatif ısıtıcıları ve mumları mobilya ve perdelerden uzak tutun. Özellikle perdeler çok hızlı alev alma potansiyeline sahip oldukları için ısıtıcıların perdeyi tutuşturması, alevlerin önce mobilyalara sonra da bir odadan diğerine sıçramasına ve yangının büyümesine sebep olur. Isıtıcıları, devrilmeyecekleri bir yere güvenli bir şekilde yerleştirmeniz çok önemlidir.

•    Giysileri ateşin veya ocağın üzerinde ya da yakınında kurutmayın ve havalandırmayın. Alev alacak giysiler de perdeler gibi hızla diğer cisimleri alevlendirme ve evde yangın çıkarma riski taşır.

•    Mutfakta, özellikle yağ yangınları olmak üzere birçok türde yangın çıktığına şahit oluruz. Yağda kızartma yaparken asla bir tavayı gözetimsiz bırakmayın ve aşırı ısınmaya dikkat edin. Daha güvenli kızartma için fırın cipsi tercih edin veya termostatik kontrollü derin yağ fritözü kullanın.

•    Çocuklar, kibrit ve çakmak gibi alev çıkaran aletlerle oynarken çok heyecanlanırlar ve büyük felaketlere yol açacak hatalar yapabilirler. Bu sebepten, etrafta çocuklar varken kibrit ve çakmak gibi evde yangın çıkarabilecek aletleri, çocukların erişemeyeceği bir yerde tutun.

•    Apartmanınızın her katına ve evinizin yangın çıkma riski taşıyan her odasına Fonri kablosuz duman dedektörleri takmak, evde yangın riskine karşı etkili bir önlemdir. Yüksek duman yoğunluğu karşısında alarmı tetikleyen duman dedektörü, Fonri Nova uygulamasına bildirim gönderir ve evde alev alan bir cisim yangına dönüşmeden müdahale etme imkânınız olur.

•    Kaçış rotanızı planlayın. Unutmayın, yangın riski gördüğünüz anda riskli ortamdan eşya almaya ya da bir şeyler taşımaya çalışmadan dışarı çıkmalı, yangın riski tamamen geçene kadar dışarıda kalmalı ve hemen itfaiyeyi çağırmalısınız!

Tüm bu adımları uygulamak, evde yangın riskini en aza indirmek anlamına gelir. Sıraladığımız önlemleri göz onunda bulundururken, Fonri Akıllı Ev Sistemleri’ni de hayatınıza dahil ederek yangın tehlikesine karşı alarmda olabilirsiniz. Teknolojinin gücünü arkanıza alarak içiniz rahat bir şekilde dışarı çıkabilir, evinizi gönül rahatlığıyla Fonri’ye emanet edebilirsiniz.

Siz de güvenli, akıllı bir evde yaşamanın tadına varmak isterseniz 0 850 455 03 90 numaralı Fonri Destek Hattı’ndan ya da fonri@fonri.com.tr üzerinden bilgi alabilirsiniz.