Evdeki Akıllı Cihazları Saldırılara Karşı Korumanın 7 Yolu
05 Kasım 2020

Evdeki Akıllı Cihazları Saldırılara Karşı Korumanın 7 Yolu

Siber Tehlikelere Karşı Kişisel Önlemlerinizi Alın

Akıllı termostatlardan bebek kameralarına kadar, evdeki akıllı cihazlar hayatı bizim için daha kolay hâle getiriyor. Hayata dair tüm bu iyileştirme çabalarına karşılık, her alanda olduğu gibi teknolojide de kötü niyetli yaklaşımlar sergilenebiliyor.

Siber saldırganlar; güvenli internetin olmadığı ya da ağ güvenliğinin zayıf olduğu, siber korumanın zayıf kaldığı noktalarda genel olarak web güvenliğini tehdit edecek hamleler yaparlar. Bu süreçte Nesnelerin İnterneti destekli akıllı cihazlara yönelik saldırılarıyla kişileri istenmeyen durumlara maruz bırakabilirler.

Saldırılar; kişisel bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, doğum tarihinizi ve şifrelerinizi ele geçirmeye kadar uzanıyor. Bu gibi durumlarda savunmasız kalmamak için dikkatli olunması gereken noktalar var.

Kullanıcıların, evde güvenlik sağlayan veya başka bir işleviyle hayatı kolaylaştıran IoT cihazlarını güvence altına almak için sorumluluk alması ve güvenli internet kullanımı hakkında bilinçlenmesi gerekiyor. Akıllı cihazlar IoT sayesinde bize kolaylıklar sunarken biz de alacağımız tedbirlerle onları koruyup işlevlerini daha iyi yerine getirmelerini sağlayabiliriz.

Dizüstü bilgisayarının karşısındaki kullanıcı, güvenlik önlemleri alıyor.


Şimdi akıllı cihazların güvenliğini sağlamak için kişisel olarak alabileceğiniz 7 önleme göz atalım.

1. Satın Almadan Önce Araştırın

Yaygın güvenlik açıklarının neler olduğunu, ne tür verilerin toplandığını ve bunların nasıl korunup paylaşıldığını belirlemek için bir cihaz seçmeden önce biraz araştırma yapın. Gizlilik politikasını okuyun ve verileriniz üzerinde ne kadar kontrolünüz olduğunu ve nasıl kullanıldığını görün. Güvenlik endişeleri olan ürünleri satın almaktan kaçının. Çünkü internet güvenliğini tehdit eden başlıca unsurların için cihazların güvenli olmaması geliyor.

2. Varsayılan Şifreleri Kullanmayın

Varsayılan şifreler, cihazda üretici tarafından önceden belirlenmiş olarak gelen şifrelerdir. Üretici tarafından belirlenen şifre söz konusuysa kullanıcının bunu değiştirmesi ve iyi bir şifre belirlemesi gerekir. Bu aslında güvenli internet kullanımının da ilk adımlarından biridir. Varsayılan şifrelerin kullanılması cihazınızı ve verilerinizi riske atabilir çünkü cihazınızı kolay bir hedef hâline getirir.

Bunun yerine uzun, güçlü şifreler seçin ve bunları periyodik olarak değiştirin. Mümkünse iki veya çok faktörlü kimlik doğrulama adımlarını da kullanabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve parola giriş ekranı.


3. Yazılımı Güncelleyin

Yazılım güncellemeleri, cihazınızın en son koruma ve güvenlik yamalarını çalıştırmasına yardımcı olur. Bazı cihazlar otomatik güncelleme kolaylığı sunar. Ancak cihazları manuel olarak güncellemeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmekte fayda var.

Bilgisayar korsanları yeni güvenlik açıkları buldukça, yazılım güncellemeleri de onlara karşılık güvenlik yamaları sağladığından bu oldukça kritiktir. Üreticiden güncellemeler geldiğinde en güncel yazılımı edindiğinizden emin olun.

4. İzinleri Kontrol Edin

İhtiyaç olmayan durumlarda bazı ayarları kapatın, yalnızca gerekli ayarlar için izinleri açık tutun. Örneğin; uzaktan erişim veya konum ayarları gibi ihtiyacınız olmayan ayarları kapatın. Ayrıca, cihazlarınızı şüpheli veya genel ağlara bağlamayın. Herkese açık Wi-Fi her zaman güvenli olmayabilir.

5. Telefonunuza İyi Bakın

Akıllı telefonlarınızdaki mobil uygulamalara çok sayıda akıllı cihaz bağlı olabileceğinden dolayı onları korumaya almanın da oldukça önemli olduğunu unutmayın. Telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa, kötü niyetli kişilerin bu uygulamalar aracılığıyla evde güvenlik sağlayan akıllı cihazlarınıza erişmesini istemezsiniz.

6. Cihazlarınızı Takip Edin

Wi-Fi ağınıza nelerin bağlı olduğunu bilin. Ev ağınıza bağlanan her yeni cihaz, yeni bir internet güvenliği açığıdır ve ağ güvenliğini tehlikeye atmak için yalnızca savunmasız bir cihaz yeterlidir. Yalnızca ihtiyacınız olanları kullanın ve eski cihazları ağdan çıkarın. Ancak eski cihazlardan kurtulduğunuzda bir daha verilerinize veya ağınıza erişilememesi için bunları fabrika ayarlarına döndürmeyi de unutmayın.

7. Ayrı Ağlar Oluşturun

Eğer yapabilecek teknik bilgi ve uzmanlığa sahipseniz, evinizdeki Wi-Fi bağlantısı üzerinde Nesnelerin İnterneti kullanan akıllı cihazlarınız için ayrı, güvenli bir ağ oluşturabilirsiniz. Ek güvenlik için akıllı buzdolabınız veya güvenlik sisteminizin çalıştığı hassas bilgilerle ağları ayırabilirsiniz.