Geleceğin Teknolojisi Akıllı Evler
16 Haziran 2021

Geleceğin Teknolojisi Akıllı Evler

Akıllı Ev Teknolojileri

Geleceğin Teknolojisi Akıllı Evler 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük yaşamımızda kullandığımız aletlerde de pek çok değişiklik oldu. Akıllı aletler teknolojisi sayesinde, birçok işimizi uzaktan, mobil telefonlarımız ve tabletlerimizle yapmaya başladık. Örneğin, evin sıcaklığını yerimizden kalkmadan ayarlayabiliyor, akıllı televizyonlarımızı, akıllı ampullerimizi ya da akıllı kapı zillerimizi uzaktan kontrol edebiliyoruz. Gelişen teknoloji sayesinde akıllı cihazlarımız bizlere, evlerimizi de daha akıllı hale getirme fırsatı sunuyor. Bu yazımızda sizlere geleceğin teknolojisi akıllı evlerin sahip olduğu donanımlardan bahsedeceğiz.

Akıllı Duman Alarmları 

Akıllı bir evde önceliğin güvenlik olduğunu bilmeyen yoktur. Evinizde kullanabileceğiniz akıllı duman alarmı, bir yangın tehlikesinde dumanı algılayarak alarm verir. Aynı zamanda telefonunuza ve belirlediğiniz yardım ekibine de haber vererek, olası zararı minimuma indirmek için erkenden önlem almanızı sağlar. Bu küçük cihazı siz evde olmadığınız durumlarda da güvenle kullanabilirsiniz. Evinizdeki WiFi, hücresel ağlar ya da pille çalışan modelleri bulunan akıllı duman alarmı evinizi daha güvenli ve akıllı hale getirecektir.

Akıllı Aydınlatma 

Akıllı evlerin bir diğer parçası da akıllı aydınlatmadır. Eski ampullerinizi, daha az enerji tüketen modern ampullerle değiştirmek istemez misiniz? Hem de uzaktan kontrol edebileceğiniz, farklı renk ve özelliklere sahip bir ampulle. Farklı renk ve boyutlarda bulunan akıllı ampulleri uzaktan, dokunarak ya da ses ile kontrol edebilirsiniz. Işık yoğunluğunu azaltıp artırarak bulunduğunuz ortama farklı bir hava katabilirsiniz. Kolayca satın alabileceğiniz akıllı aydınlatma cihazları ile evinizi daha modern bir hale getirebilirsiniz. 

Akıllı Hub’lar 

Yaşadığınız evi, akıllı bir eve dönüştürmek için tüm bağlantıları tek bir noktadan kontrol etmek ve yönetmek için akıllı bir hub çok önemlidir. Akıllı hub’lar evinizdeki bütün akıllı cihazları insan vücudundaki beyin gibi tek bir yerden yönetmenizi sağlar. 
Günümüzde birçok akıllı ev sistemi, tüm ağ bağlantılı cihazları tek bir merkezden yönetmenize olanak tanıyan akıllı hub’lara sahiptir.

Akıllı Güvenlik 

Güvenlik denilince artık aklımıza kamera sistemleri gelmektedir. Günümüzde akıllı güvenlik sistemine sahip olmayan ev ya da iş yeri çok az sayıdadır. Dijital kameralardan oluşan akıllı güvenlik sistemlerine cep telefonlarınızdan ya da tabletlerinizden kolaylıkla bağlanabilirsiniz. Günün her saati, istediğiniz her yerden, evinizin içinde ya da yakın çevresinde olup biten her şeyi rahatlıkla izleyebilirsiniz. Akıllı güvenlik sistemleri sayesinde, dilediğiniz her an evinize göz kulak olabilmek, sizin de gün içinde kendinizi güvende hissederek, iç rahatlığıyla yaşamanızı sağlar. 

Dijital kameraların yanı sıra RFID teknolojisi ile donatılmış akıllı kilitler ya da akıllı kapı zilleri de akıllı evlerin güvenliğinde kullanılan diğer çözümlerdir. Söz konusu ürünlerden biri olan Fonri Kablosuz Akıllı Kapı Zili'ni inceleyerek, özellikleri ve sağladığı avantajlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz

Akıllı Sayaçlar 

Akıllı sayaçlar sayesinde evinizde ya da ofisinizde, elektrik, su ve gaz kullanımınız hakkındaki detaylı bilgileri de her an elinizin altında bulundurabilirsiniz. Akıllı sayaçlar, daha hassas, güvenilir ve gelişmiş özellikleriyle, haftalık, aylık ya da yıllık tüketiminizi kaydederek belirli bir süre saklar. Siz de kaydedilen kullanım verilerinizi dilediğiniz zaman inceleyebilir, tasarruf etmek için adımlar atabilirsiniz. Günümüzde birçok evde ve tesiste akıllı sayaçlar kullanılmaktadır. 
Bu blog yazımızda, geleceğin teknolojisi akıllı evlerde bulunan akıllı cihazları anlatmaya çalıştık. Siz de daha güvenli, akıllı bir evde yaşamanın tadına varmak ve hayatınızın her anını iç rahatlığı ile yaşamak isterseniz, 0 850 455 03 90 numaralı Fonri Destek Hattı’ndan ya da fonri@fonri.com.tr üzerinden Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.