Güvenli Online Alışveriş İçin 7 İpucu
29 Ocak 2021

Güvenli Online Alışveriş İçin 7 İpucu

Online Alışveriş Deneyiminizi Güvenli Hâle Getirin

Pandemi dönemi geleneksel alışveriş alışkanlıklarına zarar verirken e-ticaret sitelerinin etkinliği büyük bir artış yaşadı. Kısıtlamalar, sokağa çıkma yasakları, bireysel önlem ve endişeler dışarıya çıkıp mağazalara uğrama trafiğini düşürdü. Dolayısıyla insanlar online alışveriş yapmaya yöneldi. Tabii bunun yanında dönemsel kampanyalar, özel gün indirimleri de hâlihazırda yükseliş gösteren e-ticareti daha da canlandırdı.

2020 yılında online alışveriş istatistikleri değişkenlik gösterdi. 2019 yılında %84 düzeyinde olan kredi kartı kullanımı, 2020’de %79’a geriledi. Ancak %16 olan debit kart kullanımı ise 2020’de %5 artışla %21’e yükseldi. 2019’da işlem adetleri kredi kartında %69 iken 2020’de %62’ye geriledi. Yine işlem adetlerinde %31 olan debit kart kullanım oranı 2020’de %38’e yükseldi.

Ortalama sepet tutarlarında da farklılık gözlemlendi. Tutarlar, 2019’da kredi kartlı işlemlerde 177 TL, debit işlemlerde 77 TL iken 2020’de kredi kartlı işlemlerde 214 TL, debit işlemlerde 93 TL oldu.

2020 yılında internet üzerinden online alışveriş yapanların oranı ise %36,5’e ulaştı. Yani neredeyse her hanede 1 kişi internetten bir şeyler satın alıyor.

Oldukça yükselen bir tırmanış gösteren online alışverişte elbette güvenlik konusunu göz ardı etmemek gerekiyor. E-ticaret alışveriş sitelerinden her istediğimizi elde etme kolaylığı, zarara uğrama tehlikesine dönüşmemeli. İşte bu yüzden online alışverişi güvenli bir şekilde yapmak için gerekli hususları blog yazımızda listeledik.

Bilgisayar klavyesi üzerinde kilit ve kredi kartı.

1. Kilit Simgesine Bakın 

Satın alırken daima güvenli bir internet bağlantısı kullanın. Saygın web siteleri, iletim sırasında verileri şifreleyen SSL (Güvenli Yuva Katmanı) gibi teknolojileri kullanır. Güvenli bir bağlantı olduğunu onaylamak için tarayıcınızda küçük bir kilit simgesi (ve genellikle adres çubuğunuzun önünde "https") göreceksiniz. Bunu görmeden buradan alışveriş yapmayın.

2. Güvenli Ödeme Yapın 

Alıcı koruması içerdiğinden yalnızca kredi kartları ile güvenli ödeme yöntemlerini kullanan sitelerde alışveriş yapın. Hiçbir zaman nakit veya çek kullanmayın. Tanıdık olmayan bir siteden alışveriş yaparken “DigiCert, Better Business Bureau ve VeriSign” gibi bir tür güvenlik onay mührü arayın.

3. Yazılımınızı Güncelleyin 

İster akıllı telefon ister tablet ister dizüstü veya masaüstü bilgisayardan alışveriş yapın, siber suçluların bir zayıflıktan faydalanmaması için işletim sisteminizi her zaman güncel tutun. Ayrıca, virüsten koruma ve güvenlik duvarı içeren iyi bir kötü amaçlı yazılım önleme programı da önemli. Mobil olarak alışveriş yapmayı seviyorsanız bir tarayıcıdan daha güvenli olabileceği için mobil web sitesi yerine mağazanın kendi uygulamasını kullanın.

4. Yorumlara Göz Atın 

Önceki müşteriler için deneyimin nasıl olduğunu görmek için bir ürün satın almadan önce her zaman satıcının puanını kontrol edin ve yorumları okuyun. Ayrıca şunu da unutmayın; bir ürün hiç beklenmedik bir fiyattaysa muhtemelen beklenmedik bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Güzel performansa sahip bir Bluetooth kulaklığı 59 TL’ye alamazsınız.

5. Verileri Araştırın

Güvenilir alışveriş siteleri, müşteri bilgileriyle ne yaptıklarını özetleyen bir gizlilik politikasına sahip olmalıdır. Bu nedenle önce bunu bir gözden geçirin. Sakıncalı durumlara örnek olarak ise bazılarının verilerinizi ek bir gelir akışı olarak üçüncü taraflara satmasını, bazı sitelerin alışveriş alışkanlıklarınız ve yıllık geliriniz gibi kişisel bilgilerinizi toplamaya çalışmasını verebiliriz.

Şifre girme ekranı ve yazılmış güçlü bir şifre.

6. Güçlü Şifreler Oluşturun 

İyi bir şifre uzun olmalı, harf, rakam ve semboller içermelidir. Unutmamayı öngördüğünüz bazı cümleleri de şifre olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinizi korumanın bir başka yolu da kimlik avı saldırılarından kaçınmaktır. Bir satıcıdan, bankadan veya kurumdan gibi görünen mali veya kişisel bilgilerinizi onaylamanızı isteyen e-postaları yok sayın.

7. Herkese Açık Ağları Kullanmayın 

Herkese açık ücretsiz bir Wi-Fi ağı kullanırken online alışveriş yapmamaya çalışın. Çünkü bilgilerinizin takip edilip kaydedilmediğinin garantisi yoktur. En iyisi evinizdeki interneti veya mobil hattınızın mobil verisini kullanmak olacaktır.

Güvenli bir online alışveriş deneyimi yaşamaya hazırsınız. Peki, bu eylemi gerçekleştirdiğiniz ortamın güvenliği? Dilediğiniz ürünü güvenilir bir şekilde alırken konforlu ve emniyetli bir ev veya ofiste olmak içinizi daha da rahatlatmaz mıydı? Online olarak kendinizi koruma altına alırken reel olarak da bunu gerçekleştirmek, gelen siparişlerinizi oturduğunuz yerden kabul etmek için Fonri’nin akıllı ev ve güvenlik sistemleri yanınızda.

Alışverişin tadını çıkarırken güvenli bir ortamda bulunmak isterseniz Fonri Destek Hattı (0 850 455 03 90) ve e-posta adresimiz (fonri@fonri.com.tr) üzerinden bilgi alabilirsiniz.