Hırsızlar En Çok Ne Çalıyor?
18 Kasım 2020

Hırsızlar En Çok Ne Çalıyor?

Hırsızlık Olaylarında En Sık Çalınan Eşyalar

Kimse olduğu yerde bir hırsızlık vakası yaşansın hatta bir hırsız kapının önünden dahi geçsin istemez. Ancak ne yazık ki önceki yazılarımızdan “Hırsızlara Karşı Alınacak Önlemler” içerisinde de bahsettiğimiz üzere ülkemizde en çok işlenen suç hırsızlık. Bu işi meslek edinmiş hırsızlara karşı önlem alınsa bile talihsiz durumlar maalesef can yakıyor.

Evinizi ve eşyalarınızı koruyacaksanız hırsızların ne çaldığını, nereye baktıklarını ve onları nasıl engelleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Ortalama bir hırsız, kolay taşınan ve hızlı satılan ürünleri tercih eder.

Hırsızların bir yere girdiklerinde yöneldikleri başlıca objeleri bilerek evinizde veya iş yerinizde doğru farkındalıkla hırsızlardan önde olabilirsiniz.

En Kolay Çalınan Nesne: Nakit Para 

Para hırsızların eve girmesinde ana sebeptir çünkü harcaması kolaydır. Ayrıca kredi kartlarının aksine izlenemez dolayısıyla kredi kartı hırsızlığına göre daha yaygındır. Eğer evde bulunduruyorsanız paranızı bir ev kasasında saklayın ve ardından ek güvenlik için onu zemine sabitleyin. Uzmanlar, hırsızların evlerin içinde sadece sekiz ila on iki dakika harcadıklarını söylüyor, buna istinaden duvara veya zemine sabitlenen kasanın tamamı ile çıkma olasılığı azalıyor.

Siyah maskeli hırsız yatak odasında ayna önündeki inci kolyeye uzanıyor.

İkinci Adres Takılar 

Bir hırsız nakit bulamazsa mücevher arayarak dolapları ve çekmeceleri karıştıracaktır. Altın, inci veya elmas gibi takılar kolayca bozdurulabilir olduğundan dolayı hırsızların ikinci hedefidir. Ayrıca bulundukları yer açısından yatak odasındaki şifonyerin bir çekmecesinde olma olasılıkları çok yaygın olduğundan dolayı da kolay hedeflerdir. Bunları taşımada zorluk yaşamama durumları da yine hırsızları bu değerli eşyalara yönelten etkenlerdendir.

Giyim Hırsızlığı

Herhangi bir hırsız için kıyafet, dolapta asılı olan para anlamına geliyor. Bedeni veya stili fark etmeksizin bunları alıp elden çıkarmayı isteyeceklerdir. Moda, tasarım, ünlü markalar bir anlamda hırsızlar için fırsatları beraberinde getiriyor.

Hırsız elindeki aletle araba kapısını açmaya çalışıyor. 

Araba Hırsızlığı 

Bir gece kapı kilidi kırılarak, bir mekânda görevli süsüyle anahtar alınarak veya bir oto kuaföre bıraktığınızda anahtar kopyalanarak arabanız çalınabilir. Bunun yanında hırsızlar arabanızın içindeki değerli bir eşya için de arabanıza girebilirler. Son olarak da aracınızın multimedya ekranları, direksiyonu, farları, tamponları ya da lastikleri gibi parçaları da de hırsızlığa maruz kalabilir. 

Ofis Malzemesi Hırsızlığı 

Özellikle dizüstü bilgisayarlar ve tabletler hırsızlar tarafından kolayca kullanılabilir. Hırsızlar bu hafif ve pahalı eşyaları kişisel kullanım veya para için kolayca çalabilirler. Hassas bilgileri asla dizüstü bilgisayarınızda saklamayın, bunun yerinde bir sabit sürücüde bulundurun.

Elektronik Eşya Hırsızlığı 

Çoğu evde en az bir televizyon vardır. Büyük ekranlı ama kolay taşınan ve para eden bir TV hırsız için cazip eşyalardandır. Ayrıca telefonlar, müzik setleri, video oyun konsolları, video oyunları, akıllı ürünler de yine sıkça hırsızlığa maruz kalırlar. 

Silah Hırsızlığı 

Pek çok insan silahlarını güvenli bir şekilde silah kasasına kilitlemenin önemini biliyor. Yanlış ellere geçmesini istemeyeceğiniz ateşli silahlar nefsi müdafaa aracı olmaktan çıkar ve bir hırsızın veya çocuğun elinde tehlikeli bir hâle gelebilir. Bu nedenle, uygun güvenlik önlemlerini almak ve ateşli silahları bir silah kasasına kilitlemek çok önemlidir. Silahlar bir hırsız tarafından kolayca erişilebilir durumdaysa yasa dışı olarak nakit karşılığında satılabilir.

Hırsızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler 

Tüm bu eşyaları korumaya yönelik önlemlerinizi almalı ve elbette evinizi daha ilk etapta savunmak için teknolojiden yararlanmalısınız. İyi bir alarm sistemi, güvenlik kameraları ve yeni nesil akıllı ürünlerle evinizin güvenliği için sağlam bir adım atabilirsiniz.

Siz de Fonri ile ev güvenliğinde sağlam bir adım atmak isterseniz Fonri Destek Hattı (0 850 455 03 90) ve e-posta adresimiz (fonri@fonri.com.tr) üzerinden bilgi alabilirsiniz.