Hırsızlara Karşı Alınacak Önlemler
30 Ekim 2020

Hırsızlara Karşı Alınacak Önlemler

En son yayımlanan ve 2018 yılına ait olan TÜİK Ceza İnfaz Kurumu İstatistikleri raporuna göre hüküm giyenlerin işledikleri suçlara bakılacak olursa; Türkiye’de 2018 yılında yaklaşık 267 bin kişi hüküm giydi. Hüküm giyenlerin en çok işlediği suç ise %17’lik oranla hırsızlık.

Yakın çekim bilgisayar klavyesi üzerinde illüstratif yükselen istatistik grafiği.


Yani başı çekmekte olan hırsızlık suçu, 2018 yılında toplam 45.420 kişi tarafından işlendi. İkinci ve üçüncü sırayı ise 33.013 ile yaralama, 17.902 ile uyuşturucu/uyarıcı madde imal ve ticareti suçları alıyor.

Hâl böyleyken ilk sırayı alan hırsızlığa karşı evde önlemler almak zorunluluk kazanıyor. Can ve mal güvenliği açısından herkesi ilgilendiren bu durum evdeyken veya evden uzaktayken “Hırsızlığa Karşı Önlemler” konusunu bir değil birkaç adım öne çıkarıyor.

“Evde güvenlik İçin Yapılması Gerekenler” başlıklı yazımız için tıklayın.

Evde güvenlik hususunda Türkiye ve dünya çapında genel deneyimlerden ortaya çıkarılmış bazı güvenlik önlemleri ile siz de evinizi hırsızlık vakalarına karşı koruyabilirsiniz!

1. Her Yer Kilitlenmeli

Fırsatçı hırsızlar kilitsiz evlerden yararlanmaya oldukça açıklar. Kısa zamanlı dışarı çıksanız bile kapılarınızı ve pencerelerinizi kilitleyin. Çilingirler de uygun kapı ve pencere kilitleri hakkında size tavsiyelerde bulunabilir ve tüm pencerelere tek bir anahtar ayarlayabilirler.

2. Görüşü Kapatmayın

Sokaktan net bir görüş açısı sağlayın ve evinizi hedef olmaktan kurtarın. Ön kapınızı kapatan ağaçları ve çalıları kesin, hareket sensörlü ışıklar kullanın ve arızalı sokak lambalarını gerekli mercilere hemen bildirin.

3. Savunmanızı Kuvvetlendirin

Çok sayıda hırsızlık teşebbüsünde kapı veya pencere hasar görür. Bu nedenle kilitli sağlam bir kapıyı zorlamak daha güç olacağından, ızgaralar ve panjurlar hırsızların pencerelerden girmesini önleyeceğinden, gözetleme deliği veya kilitlenebilir güvenlik ekranı hırsızları caydıracağından bunları tercih etmek önem arz ediyor.

Garaj kapısının yanında yakından görünen kapı kilidi.


4. Evin Etrafına da Dikkat Edin

Garajlar ve kulübeler, daha sonra eve erişmek isteyen hırsızlar için kullanılabilecek alanlardır. Buralara takılacak otomatik ışık ve güçlü bir kilit yararlı olacaktır.

5. Evde Yokken Evde Gibi Olun

Siz uzun süreli evde yokken komşularınızdan veya arkadaşlarınızdan posta kutunuzda birikenleri almasını rica edin. Hatta mümkünse otopark alanınız da boş kalmasın. Bunun yanında zaman ayarlı ışıklandırma, müzik, televizyon gibi araçları çalıştıracak bir sistem edinin.

6. Anahtarlarınızı Koruyun

Kolayca kopyalanabilen anahtarlar sadece sizde ve ailenizde bulunsun. Birilerine ödünç vermek veya sürekli elinizde oynayıp bir yerlerde unutmak risk oranını arttıracaktır.

7. Değerli Eşyalar Kasada Dursun

Hırsızlar için yükte hafif pahada ağır olan para ve mücevherler birincil hedeftir. Evde bir kasa bulundurmak değerli olan bu eşyaların emniyeti için de değerlidir.

8. Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi Kurdurun

Güvenlik kamerası ve alarm sistemleri güçlü bir caydırıcı olabilir. Ama akıllı ev ve güvenlik sistemi, evde güvenlik için çok daha güçlü bir savunma sağlayacaktır. Kablosuz, zahmetsiz, ekstra masrafsız ve mobil kullanıma odaklı bu akıllı ev ve güvenlik sistemi ile evinizde gönül rahatlığıyla akıllı teknolojiden istifade edebilirsiniz.

Sahip olduğu donanımsal ve yazılımsal özellikler, güvenlik kamerası sistemlerinin diğerlerinden ayırt edilmesini sağlar. Sınırsız kullanıcı ve aksesuar desteği sağlayan akıllı ev sistemleri, istediğiniz kadar aparat ve net görüntülü kamera ekleyebilme opsiyonu sunarlar ve bu sayede güvenliği daha da katlayabilirsiniz.

Kablosuz kamera sistemlerinin gece görüşlü güvenlik kamerası olarak da kullanıldığı, entegre iç ve dış IP kamera sistemine sahip akıllı ev sistemleri öncelikli tercih edilmelidir.

Evinizde Fonri Kablosuz Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi’nin konforunu yaşamak için Fonri Destek Hattı (0 850 455 03 90) ve e-posta adresimiz (fonri@fonri.com.tr) üzerinden bilgi alabilirsiniz.