Hırsızlara Karşı Evinizi Koruyun
04 Haziran 2021

Hırsızlara Karşı Evinizi Koruyun

Evimin Soyulmasını Nasıl Önleyebilirim?

Hırsızlık herhalde insanlık tarihi kadar eski ve bütünüyle önüne geçilmesi pek de kolay olmayan bir olgu. Elbette, kimsenin hırsızlık yapmayı düşünmeyeceği bir dünya hepimizin özlemi ama o günler gelene kadar, soygun riskine karşı etkili önlemler almayı da ihmal etmememiz gerekiyor. Birilerinin evimize girip hırsızlık yapması, yalnızca maddi açıdan değil, manevi açıdan da oldukça sıkıntı verici bir durum olabilir. Öyleyse, evimizin soyulmasının önüne geçmek, hırsızları caydırmak için nasıl önlemler alabiliriz? Gelin, birlikte göz atalım.

1. Kapıları Kilitlemeyi İhmal Etmeyin 

Hırsızlık çoğu zaman, sanıldığı kadar karmaşık ve zor yöntemlerle gerçekleştirilen bir eylem değildir. Dikkatsizlik ya da unutkanlık sonucu kilitlenmemiş bir kapı, hırsızlık yapmak için rastgele kapıları zorlayan biri için davetiye niteliğinde olabilir. Bu nedenle, evden çıkarken kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi kontrol etmek çok önemlidir. 
Ayrıca, evinizin giriş kapısında bulunan kilidin türü de hırsızları caydırmak açısından etkili olabilir. Son yıllarda, IoT (Nesnelerin İnterneti), RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) gibi teknolojilerin eşlik ettiği akıllı kilitler de, unutkanlık, dikkatsizlik gibi insani hataların önüne geçmek için iyi çözümler olabilir.

2. Pencerelerinizi Kontrol Edin 

Özellikle bir apartmanın tırmanarak ulaşılabilecek katlarından birinde oturuyorsanız ya da birinci kat pencerelerine sahip bir müstakil eviniz varsa, evinizden ayrılırken tüm pencerelerin kapalı olup olmadığını kontrol etmek de hırsızlığa karşı alınabilecek önemli tedbirlerden biridir. 

Ayrıca, düşük katlarda bulunan dairelerin ya da müstakil evlerin birinci kat pencereleri için, parmaklık kullanmak gibi çözümler de düşünülebilir.

3. Para ve Kıymetli Eşyalarınızı Evinizde Bulundurmayın

Aslında bu önlem, evinizin soyulması gibi bir durumla karşılaştığınızda uğrayacağınız maddi hasarı azaltmak bakımından yararlıdır. Ancak, paranızı ve mücevherat benzeri kıymetli eşyalarınızı evde bulundurmamak, onları saklamak için banka hesapları ya da banka kasaları gibi çözümler kullanmak her zaman yararlıdır. 

Bilindiği gibi, ne yazık ki hırsızlık vakalarının bir kısmı da yakın çevreden ve evde bulunan kıymetli eşyalarla ilgili duyumlar üzerine planlı olarak gerçekleşmektedir. Evinizde kıymetli bir şey bulunmadığının yakın çevrenizce bilinmesi, bu tür bir hırsızlık vakasıyla yüz yüze gelme ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

4. Evinizin Boş Olduğunu Çevreye Hissettirmemeye Çalışın

Evinizin uzun süre boş kalacağı, tatile ya da uzun bir seyahate çıkmanız gibi durumlarda, bu durumu olabildiğince dışarıya hissettirmemeye çalışabilirsiniz. Bir arkadaşınızdan ya da apartman yöneticinizden posta kutunuzu zaman zaman boşaltmasını rica etmek, bunu sağlamak için yapabileceklerinizden biridir. 

Ayrıca günümüze has bir gerçeklik olan sosyal medya “yaşantınıza” da evinizden uzak kaldığınız süreler boyunca dikkat etmeyi tercih edebilirsiniz. Tatilde ya da seyahatte olduğunuzu gösteren fotoğraflarınızı paylaşmak için eve dönmeyi beklemenin hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Ama eğer evinizin soyulabileceğine ilişkin kaygılarınız ağır basıyorsa, bu önlemi almayı da tercih edebilirsiniz.

5. Evinize Bir Güvenlik Sistemi Kurun

Evinize bir zorla girme girişiminde bulunulduğunda, alarm veren ve bazıları yerel kolluk kuvvetlerine otomatik olarak çağrı gönderen geleneksel güvenlik sistemleri uzun zamandır hayatımızda. Güvenlik kameraları ile desteklenebilen bu tür sistemleri evinize kurmayı hâlâ düşünebilirsiniz. Ama daha da iyisi, teknolojinin gelişen nimetlerinden yararlanan, Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi gibi, her zaman ağa bağlı, yeni nesil bir güvenlik sistemidir. 

Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi gibi yeni nesil uygulamalar, mobil telefonunuzdaki bir uygulama üzerinden kontrol edebileceğiniz ve akıllı kilit, akıllı güvenlik kamerası ve çok çeşitli sensörlerden oluşan donanım yelpazesinden istediklerinizi seçerek şekillendirebileceğiniz, evinizin güvenliği için esnek ve pratik çözümler sunmaktadır.
Evinizi hırsızlık vakalarına karşı nasıl korumak için alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden bazılarını konu ettiğimiz blog yazımız, dileriz sizler için yararlı olmuştur. Bir sonraki yazımızda buluşuncaya kadar, evlerimizin güvenliği ile ilgili Elektrik Kaynaklı Ev Kazaları ve Engelleme Yolları’nı ele aldığımız blog yazımıza da göz atabilirsiniz. Bir sonraki Fonri Blog yazımızda görüşünceye kadar, hoşça kalın.