Karbonmonoksit Zehirlenmesi ve Engelleme Yolları
19 Nisan 2021

Karbonmonoksit Zehirlenmesi ve Engelleme Yolları

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Riskini Nasıl Azaltabiliriz?

Daha önceki Evde Güvenlik İçin Yapılması Gerekenler blog yazımızda evlerimizi korumak için alacağımız tedbirler konusunda teknolojik desteğin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Teknolojideki  gelişmeler sayesinde evlerimize kurabildiğimiz güvenlik sistemlerinin endişeden uzak bir şekilde yaşamamıza nasıl katkı sağladığından artık hepimiz az çok haberdarız. 

Bu haftaki blog yazımızda sizlerle evlerimizde karbonmonoksit gazına bağlı olarak gerçekleşebilecek kazalar ve engelleme yollarından bahsedeceğiz. Öncelikle, evlerimizi ısıtmak için kullandığımız çeşitli sistemlerden sızarak ortama karışan karbonmonoksit gazının yaratacağı belirtilerden söz edeceğiz. Daha sonra ise, karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalmamak için evlerimizde alabileceğimiz önlemleri anlatacağız. 

Karbonmonoksit zehirlenmesine, çoğunlukla havalandırma sistemi iyi dizayn edilmemiş ortamlar, çekmeyen bir bacaya bağlanmış sobalar, şofbenler ya da içindeki yakıt iyi yanmayan bacasız ısıtıcılar sebep olur. Ayrıca kapalı garajlarda çalışır halde bırakılan araçlar da karbonmonoksit zehirlenmesinin nedenlerinden biridir.

Ne yazık ki, sessiz katil olarak bilinen karbonmonoksitin sebep olduğu zehirlenmeler oldukça tehlikelidir; çünkü onu göremez, kokusunu ya da tadını alamayız. Bu sebeple çoğunlukla farkına varmamıza imkan olmadan ortamda artan karbonmonoksitin olumsuz etkisine maruz kalırız. İsterseniz şimdi karbonmonoksit zehirlenmesiyle karşı karşıya olduğumuz durumları elimizden geldiğince erken tespit etmemizi sağlayacak belirtilere bir göz atalım.

Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? 

Diyelim iyi havalandırılmayan bir mekânda ve fazlaca rüzgarlı bir günde bacadan dışarı atılamayan yüksek oranda karbonmonoksite maruz kaldık. Ya da fark edilmemiş arıza ya da hatalı bir tesisat dolayısıyla düzenli olarak yüksek oranda karbonmonoksit soluyoruz. Bu durumda karşılaşacağımız belirtileri bilmemiz, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmamız ve karbonmonoksit kaçağına sebep olan durumu ivedilikle ortadan kaldırmamız açısından oldukça önemlidir. Karbonmonoksit zehirlenmesinin  belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

-Şiddetli baş ağrısı
-Güçsüzlük ve halsizlik
-Baş dönmesi
-Görme kaybı
-Unutkanlık
-Bulantı ve kusma
-Göğüs ağrısı
-Bayılma
-Dikkat bozukluğu
-Vücutta uyuşmalar
-Uzun süreli kalma hallerinde grip benzeri belirtiler

Olası karbonmonoksit kaçaklarının gerçekleşebileceği yerlerde yukarıdaki belirtilerle karşılaşmanız halinde, hemen ortamı havalandırmanız ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir. 
 
Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerinden söz ettikten sonra gelelim, fark edilmesi kolay olmayan bu durumla hiç karşılaşmamak için nasıl önlemler almamız gerektiğine.

Karbonmonoksit Zehirlenme Riskini Nasıl Azaltabiliriz?

Evlerimizde ya da garaj gibi diğer kapalı mekânlarda karbonmonoksit zehirlenmesi yaşamamak için almamız gereken tedbirler şunlardır:

-Her yıl evlerimizdeki ısıtma sistemi ve bacaları kullanmadan önce bakımlarını uzman kişilere yaptırmalıyız.

-Kapalı mekanlarda bacasız ısıtma araçlarının kullanımından kaçınmalıyız. 

-Isıtma sistemimizin bulunduğu ortamda mutlaka mevzuata uygun havalandırma menfezleri bulunmasına dikkat etmeli ve bu havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmamalıyız.

-Şofben gibi ısıtıcı cihazların montajını mutlaka uzman kişilere ve gerekli regülasyonlara uygun biçimde yaptırmalıyız.

-Kapalı garajlarda otomobillerimizi çalışır durumda bırakmamalıyız.

-Duyularımızla fark etmemiz oldukça zor olan bu gazın havadaki oranı konusunda bizi uyaracak karbonmonoksit dedektörleri kullanmayı tercih etmeliyiz. Örneğin Fonri Kablosuz Duman Sensörü ile siz nerede olursanız olun mobil uygulamamız sayesinde kullandığınız ortamda artan duman yoğunluğunu tespit edebilirsiniz.

Bu blog yazımızda oldukça tehlikeli bir gaz olan ve ne yazık ki ülkemizde sıkça ölümlere sebebiyet veren karbonmonoksitin tehlikelerinden ve bu tehlikelerden nasıl korunabileceğimizden söz ettik. Umarım verdiğimiz bilgilerle sizin ve sevdiklerinizin güvenliğine katkı sunabilmişizdir. Fonri Blog’da yer alan önceki yazımızda Mutfaklarda Yaşanabilecek Ev Kazalarını Engelleme Yolları'nı ele almıştık, isterseniz daha güvenli bir yaşam için bu yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca sizin ve sevdiklerinizin güvenliğini yalnızca blog yazılarımızla değil, kendi isteklerinize göre şekillendirerek satın alıp, kolayca kurabileceğiniz Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi’yle de desteklediğimizi bilmenizi isteriz. Bir sonraki blog yazımızda buluşmak dileğiyle...