Mutfaklarda Yaşanabilecek Ev Kazalarını Engelleme Yolları
26 Mart 2021

Mutfaklarda Yaşanabilecek Ev Kazalarını Engelleme Yolları

Mutfaklarda Alınabilecek Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Bu haftaki blog yazımızın konusu, evlerimizde kaza yaşanma potansiyeli en yüksek alanlardan biri olan mutfak. Yazımız boyunca mutfakta çalışırken dikkat etmemiz gerekenleri ve yaşanabilecek kazalara karşı alabileceğimiz önlemleri paylaşarak yaşamınızı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. 

Günlük yaşamımızda bazen farkına varmıyor olsak da ciddi bir üretim faaliyetinin sürdüğü mutfaklarımız, güvenliği de aynı ciddiyetle ele alınması gereken mekanlardır. Aksi takdirde, çeşitli derecelerde kaza ve yaralanmaların gerçekleşmesinin önüne geçmemiz mümkün olmaz. İsterseniz, mutfaklarımızda yaşanabilecek kaza ve yaralanmaların önüne geçebilmek için almamız gereken önlemlere hep birlikte bakalım.   
 

Mutfaklarda Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Mutfağınızı Düzenli Tutun

Mutfaklarımızı her zaman olabildiğince düzenli tutmak, keskin ve sivri uçlu aletler ile devrilme, kırılma tehlikeleri bulunan gereçleri uygun saklama alanlarında bulundurmak almamız gereken önlemler arasında ilk sırada gelmektedir. Ayrıca, sıvılarla yoğun olarak çalışılan bir mekan olan mutfağımızda, zeminlerin kuru olmasına dikkat etmemiz de önemsenmesi gereken noktalardan bir diğeridir. Özellikle elde keskin ve sivri uçlu cisimler varken ıslak zeminler üzerinde hareket edilmesi, mutfaklarda yaşanan kazaların sıkça karşılaşılan nedenleri arasındadır.

Mutfağınızda Elektrik Güvenliğini Sağlayın

Bildiğiniz gibi mutfaklarımız, elektrikli ürünlerin en çok kullanıldığı alanlardan biridir. Bu durum, mutfaklarda elektrik çarpmalarıyla birlikte yangınların da en önemli nedenlerinden birini oluşturur. Bu nedenle mutfaklarda genel elektrik güvenliğinin yanı sıra; ısı ve elektriğin yan yana geldiği su ısıtıcı, fırın, tost makinesi gibi ürünlerin kullanımı konusunda da dikkatli olmalıyız. Fonri akıllı priz ve akıllı ampul gibi ürünler sayesinde, mutfaklarımızdaki elektrikli ürünleri uzaktan kontrol edebilir, ciddi bir güvenlik artışı sağlayabilirsiniz.

Su Tesisatınızı Kontrol Edin

Mutfak, içinde barındırdığı su tesisatı ve bu su tesisatından faydalanarak çalışan bulaşık makinesi gibi ürünlerle, su basması tehlikesine de açık olan bir mekandır. Su basması, yalnızca mahvolmuş bir mutfak ve bunun getireceği maddi zarara değil, elektrik ve suyun karşılaşmasından doğacak daha büyük çaplı kazalara da neden olabilir. Fonri akıllı ev ve güvenlik ürünleri arasında bulunan su basması sensörü, bu tür olumsuzlukların önüne geçmeniz ve evinizi güvenli tutmanız açısından oldukça faydalı olabilir.

Mutfak Aletlerinizi Uygun Biçimde Muhafaza Edin

Yanık ve kesikler mutfaklarda en sık karşılaştığımız iki yaralanma biçimi. Evlerimizdeki mutfaklarda bu tür yaralanmalara özellikle açık olanlar ise çocuklar ve yaşlılardır. Bu nedenle; bıçak, mutfak robotu gibi kesici özelliğe sahip aletlerin uygun biçimlerde muhafaza edilmesi ve bunları kullanması risk oluşturabilecek bireylere dikkatle gözetmenlik edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ocaktaki tavaların kulplarını içe doğru çevirmek gibi basit önlemler de mutfağımızda karşılaşabileceğimiz yanıkların önüne geçmemizde etkili olacaktır. 

Gaz Tesisatınızın Güvenliğini Sağlayın

Mutfaklarımızda bulunan gaz tesisatı da güvenlik ihtiyacının yüksek öncelikli olduğu ögelerden bir diğeri. Bu alanda güvenliğimiz için alabileceğimiz önlemler; mutfaklarımızda bulunan havalandırma menfezlerinin her zaman açık olduğundan emin olmak, bir gaz sızıntısından şüpheleniyorsak, pencereleri açıp gaz vanasını ve elektrik şalterini kapatmak ve vakit geçirmeden gaz tedarikçimizle iletişime geçmek biçiminde sıralanabilir. Fakat gaz tesisatıyla ilgili geleneksel yöntemlerle alınabilecek bu önlemlerin yanında, uzaktan kontrol edilebilen sensörler ve otomasyon temelli çözümlerin bu alanda çok daha etkili olduğu bir gerçek. Bu nedenle siz de Fonri akıllı ev ve güvenlik ürünlerinden kablosuz gaz ve duman sensörlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Bu yazımızda mutfaklarımızda yaşanabilecek kazalara karşı alabileceğimiz önlemler ve güvenli çalışma yollarını ele alarak, yaşamınızı sağlıklı ve mutlu geçirmenize yardımcı olmaya çalıştık. Önerilerimizi faydalı bulduysanız, daha önce blog sayfalarımızda yer alan Evde Yangın Tehlikesine Karşı Alınabilecek Önlemler ve Elektrik Kaynaklı Ev Kazaları ve Engelleme Yolları başlıklı yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Sonraki blog yazımızda görüşmeyi dilerken, Fonri Akıllı Ev ve Güvenlik Sistemi ile daha güvenli ve konforlu bir yaşamın kapısını aralamak için web sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.