Yalnız Yaşayanlar İçin 8 Güvenlik Önerisi
15 Ocak 2021

Yalnız Yaşayanlar İçin 8 Güvenlik Önerisi

Yalnızken Kendinizi Nasıl Güvende Hissedebilirsiniz?

Kendinize ait bir evde, kendi başınıza yaşamak ayrıcalıklı bir durum. Geniş bir özgürlük alanı, yani evin metrekaresi kadar. Uğraşacak, tartışacak bir ev arkadaşının yokluğu, eşyalarınızı istediğiniz gibi kullanıp istediğiniz şekilde bırakma rahatlığı… Canınız isterse temizlik yapıp canınızın istediği saate kadar uyuma serbestliği… Bunlar ve çok daha fazlası kendi başına yaşamanın keyifli yanları.
Fakat tüm bunların yanı sıra yalnız yaşarken kendinizi güvende hissetmeniz doğal olarak çok önemli. Eğer güvende hissetmiyorsanız bu keyifli deneyim 180 derece ters dönerek huzursuzluk kaynağı olabilir.
Olabilecekler konusunda endişeyle oturup tadınızı kaçırmaktansa bağımsız olmanın tadını çıkarmak için önerilerimize göz atın.

Güvenli Bir Lokasyon Seçin

Yeni taşınacağınızı varsayarsak öncelikle yaşayacağınız bölgeyi bilmek en iyi ipucu olacaktır. Bunun için de öncesinde bir semt, mahalle araştırması yapmak gerekecektir. Kötü nam salmış bölgeleri bilmeniz zaten muhtemel bir durum. Yer seçerken de buna dikkat etmek ilerisi için güvenlik risklerini azaltacaktır.

Yalnız Yaşadığınızı Herkese Bildirmeyin 

Yalnız olduğunuzun reklamını yapmak doğru bir hareket olmayacaktır. Çünkü çoğu hırsız kolay hedeflere yönelir. Evde perdelerinizi kapalı tutmak da evde yalnız olduğunuzu belli etmemenize yardımcı olacaktır. Evinizin meşgul görünmesi için arkadaşlarınızın ara sıra evinize gelmelerini isteyin. Bazı ışıkları geceleri de açık tutun ve tabii ki kapıdaki beklenmedik ziyaretçilere karşı temkinli olun.

Penceresinden sarkarak üst komşusuna selam veren orta yaşlı bir kadın.

Komşularınızla Tanışın 

Size yakın yaşayan insanlarla iyi ilişkiler kurmak önemlidir. Komşular yalnızca evdeki eksiği istemek için bir kapı değil güvenlik açısından da bir yoldaş olabilirler. Can ciğer olmasanız bile ihtiyaç anında ve zor durumda size en kolay yardım komşularınızdan gelecektir. Komşunuz sizin için en iyi savunma hatlarından biri olacaktır.

Nerede Olduğunuzu Duyurmadan Önce Düşünün

Bir yerlere gittiğinizi, keyifli bir mekân keşfettiğinizi, güzel bir tatile çıktığınızı online olarak duyurmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Paylaşımlarınızın kimlere ulaşacağını tam olarak bilemezsiniz. Sizin tatil veya başka bir amaçla şehir dışında olduğunuz bilgisine sahip, daha önceden de yalnız yaşadığınızı bilen kötü niyetli birilerinin hedefi olabilirsiniz. 

Tamir veya Tesisat İçin Gelenleri Yalnız Karşılamayın 

Eve internet bağlatıyor ya da bozuk musluğu tamir ettiriyor olabilirsiniz. Bunları yapmak için eve gelecek görevliler yalnız olduğunuzu bilmesin, onlar geldiğinde evinizde birkaç arkadaşınız olsun. Dolayısıyla yalnız yaşadığınız gerçeğini güvenli bir yolla saklayabilirsiniz.

Genç kadın evde Golden Retriever köpeğiyle oynuyor.

Sevimli Bir Dostla Yaşayın

Eğer sorumluluğunu üstlenebileceğini düşünüyorsanız bir köpek sahiplenebilirsiniz. Bunu tabii ki sadece güvenlik amacıyla yapmayın. Onun size bir yoldaş, sizin ona bir arkadaş olabileceğini düşünerek, bilerek ve isteyerek sahiplenin. Size mükemmel bir arkadaş olmanın yanı sıra güvenilir bir koruyucu da olacaktır.

Güvenlik Kamerası Edinin

Sizi ve evinizi 7/24 kollayan bir gözcüye sahip olmak için güvenlik sistemi ürünlerinden biri olan güvenlik kamerası oldukça iyi bir seçenektir. Evden uzaktayken de neler olup bittiğini kontrol etmenize yardımcı olurken bir hırsızı evinizi hedeflemeden önce iki kez düşünmeye zorlayacaktır.

Akıllı Kapı Ziline Geçin

Gündüz saatleri de hırsızlık olaylarının yaşanmasının önüne geçemiyor. Ancak eve siz yokken gelip kapıyı çalan biriyle konuşabilirsiniz. Böylece akıllı kapı zili ile evde yokken de evdeymişsiniz izlenimi verebilirsiniz. Üstelik ekonomik bir şekilde erişip kolayca kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Siz de evde yalnız yaşamanın keyfini çıkarırken teknolojinin güvenli nimetlerinden faydalanmak isterseniz Fonri Destek Hattı (0 850 455 03 90) ve e-posta adresimiz (fonri@fonri.com.tr) üzerinden bilgi alabilirsiniz.